Sünnet

Sevgili Anne Babalar;

Yaz mevsiminin gelmesi ve okulların tatil olmasıyla birlikte birçok ailede tatlı bir telaş, çocuklarımızın mürüvvetini görme, yani sünnet telaşı başladı. Peki, sünnet konusunda neler biliyoruz? Bildiklerimizin ne kadarı doğru? Öncelikle sünnet, toplumumuzdaki genel kanaatin aksine kesilip atılan küçük, bir deri parçasından ibaret olmayıp çocuğunuzun istikbalini etkileyen önemli bir cerrahi, müdahaledir.
Bu yönüyle de sünnetin; konusunda uzman kişilerce yani hem anestezi, hem cerrahi müdahale, hem de çocuk psikolojisi konularında yeterli donanıma sahip kişilerce yapılması gerekmektedir. Ayrıca sünnet yapılacak ortamın ve kullanılacak malzemelerin de steril olması gerekmektedir.

Bir başka önemli nokta da sünnet olacak çocuklara arkadaşları veya bilinçsiz ebeveyn vs. yakınları tarafından espri adı altında ama espriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan, argo ifadesiyle “eşşek şakaları” yapılmakta ve bunlar espri ile gerçekleri ayırt edecek durumda olmayan çocuğun bilinç altını etkileyip oraya yerleşmekte, sünnet esnasında ise bilinç altında yer etmiş bu şeyler açığa çıkmakta ve travmaya varacak ölçüde çeşitli komplikasyonlara sebep olabilmektedir.

Ebeveynler bu konuda dikkatli olmalı, çocuğa sünnet olacağı hissettirilmemeli, çocuk sünnete değil de muayeneye gidiyormuş edasıyla sünnete götürülmelidir. Sünnet yapılan ortam ve sünneti yapacak kişi de bu duruma uygun olmalı ve çocuğun dikkati başka yönlere çekilerek bir oyun ve muayene havasında mümkün olduğunca çocuğa hissettirilmeden sünnet gerçekleştirilmelidir.

Sünnette çok yaygın olarak yapılan mühim bir hata da sünnet derisinin eksik ya da fazla kesilmesi şeklinde olmaktadır. Sünnet derisi eksik kesilerek yapılan bir sünnet sonradan ikinci bir sünneti gerekli kılmaktadır. Asıl büyük tehlike ise sünnet derisi derin kesildiğinde meydana gelmektedir. Bu takdirde peniste ciddi şekil bozuklukları oluşarak çocuğun ilerideki cinsel hayatında en önemlisi ereksiyon olmak üzere çeşitli sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır. Hatta bazen fazla kesilen sünnet derisinin yanında penise ve çekirdeğe de hasar verilmekte, çocuğun istikbali karartılmaktadır. Yapılan bu türlü vahim hatalar fiziksel hasardan kat be kat psikolojik hasara ve hatta çöküntüye sebep olabilmektedir.

Maalesef her yıl ülkemizde binlerce çocuk ehil olmayan kişilerce sağlıksız ortamlarda, bilinçsizce sünnet edilmekte, telafisi imkansız hata ve hasarlar ortaya çıkabilmektedir